Meyve ve Sebzeleriniz Vitaminlerini Kaybetmesin

Meyve ve sebzeleri nasıl yıkadığımız hem hijyen, hem yemeklerimizin lezzeti hem de sağlığımız açısından büyük önem arz etmektedir. Dalından, bahçesinden toplanan meyve ve sebzeler uzun yollar kat ederek soframıza ulaşmaktadır. Meyve ve sebze çeşitliliği son derece zengin olan ülkemizde ise yapılan bilinçsiz ilaçlama nedeniyle vitamin deposu olan bu ürünler tehlikeli hale gelebilmektedir. Dünyanın pek çok yerinde tarımsal verimliliği arttırmak amacıyla pestisit denilen madde kullanılmaktadır. Pestisit meyve ve sebzelerle insan vücuduna girdiğinde sinir sisteminden solunum sistemine kadar birçok olumsuz etki yaratarak dolaşım sistemi hastalıkları, kanser gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması için zemin hazırlamaktadır.

Çoğu kişi meyve ve sebze yıkamak söz konusu olduğunda büyüklerimizden öğrendiğimiz sirkeyle yıkama işlemini kullanmaktadır. Ancak günümüzde kullanılan ilaçlama ürünleri asidik olan sirkeye karşı kararlı, kolay çözünmeyen bir yapıda üretilmekte ve kullanılmaktadır. Uzmanlar meyve ve sebzelerin yıkanmasında en etkili yolun alkali suyla yıkanması hususunda önerilerde bulunmaktadır. Alkali su yapısı gereği pestisit maddesinin daha kolay parçalanmasında ve zararlı etkenlerin ortadan kaldırılmasında aktif rol oynamaktadır.

Böğürtlen, ahududu, çilek gibi meyveler kabuksuz ve hassas oldukları için su bekleme durumunda içeriğindeki vitamin ve mineralleri kaybederek yapısal bozukluğa uğrayabilirler. Meyve, sebzelerin tazeliğini ve lezzetini koruması için kullanmadan önce güzelce yıkanması tavsiye edilmektedir. Yemek yapmak veya meyve tüketmek istediğinizde dakikalarca ürünü suda bekletmek zaman kaybı yaşamanıza sebep olmaktadır. Ürünlerinizi dakikalarca asidik ortamda bekletmek yerine alkali suyla yıkamayı tercih etmeniz sizin ve ailenizin sağlığı için önemlidir. Alkali suyla yıkanan lezzetini ve dokusunu kaybetmemiş sağlıklı meyve ve sebzeler tüketin.

Su Arıtma Cihazlarını incelemek ve sizler için en uygun su arıtma sistemini tercih etmek için ürünlerimize gözatın.